מדע בזיוני

מעניין. אולי זה אפילו נכון.

הבלוג של אורן צור-

אורן הוא:
-עוד קורבן של הסטטיסטיקה
-נכשל במבחן טיורינג

פוסט-פונד

כי למה לא לדחות למחרתיים פוסט שאפשר לדחות למחר.

רשימת פוסטים ארוכה מנחשלת לי בראש ולא מגיעה לידי הבשלה. בד"כ זו מצוקת הזמן, לפעמים זו סתם עצלנות או חוסר יכולת לנסח רעיון בבהירות. לפעמים פשוט חסרה דחיפה חיצונית. חודשים ארוכים רציתי לכתוב על חומסקי ורק הכתבה בהארץ דירבנה אותי לכתוב את ספר הדקדוק האוניברסלי. מהקיץ אני רוצה לכתוב באריכות על 'גילגולי לשון' של דויטשר וכל מה שיוצא לי זה התייחסויות קצרות מפוזרות בין הפוסטים. באחת התגובות לפוסט האם שימפנזים חושבים על שפה כתב יובל: "אורן, אני מציע שתכתוב כבר את הפוסט המובטח על "גלגולי לשון". הספר הזה מאד רלבנטי לשאלה האם, כיצד ומתי העברית משתנה."

כרגיל אני בוחר במוצא הקל – רשימה מתעדכנת של פוסטים עליהם אני לכתוב רוצה ולא יוצא. הרשימה, מן הסתם, תתארך בקצב מהיר יותר משתתקצר אבל היא לפחות תשמש כמצפון, כתזכורת וכהצהרת כוונות. קוראים מזדמנים יוכלו להתרשם מרשימת הנושאים ואולי להשאיר איזו תגובית עם העדפה – מי יודע אולי הווקס פופולי הזה יקפיץ רשימות במעלה התור.

בבלוג תודעה כוזבת שחר קורא לזה פוסטנציאלים. אופטימי הבחור. אצלי זה יקרא פוסטפונד כי למה לא לדחות למחרתיים פוסט שאפשר לדחות למחר.

1. סקירת על הספר גילגולי לשון.
2. כריית טקסט – על האימיילים הקונספירטיביים של אנרון וההצלחות המנופחות של משטרת ישראל.
3. פוסט-סבמישן בלוז – על תופעת הדיכאון הקל שאחרי שליחת מאמרים לכנסים.
4. איך החזה הטבעי של אנג'לינה ג'ולי נפל לי על הראש כמו התפוח של ניוטון ופתאום הבנתי את העולם הווירטואלי – הרבה לפני סקונד לייף.
5. PowerLabs – הם אומרים שהם פיצחו את סוד החיפוש הסמנטי. מה באמת קורה במערה הסודית שלהם (קיבלתי סיסמה וגישה אקסקלוסיבית. כמו עוד כמה אלפי אנשים).
6. הקטגוריה נע ונד תהיה בארץ חורגת קצת מהנושאים הרגילים של הבלוג – שפה, בלשנות ובלשנות חישובית. זו גם הקטגוריה היותר מוזנחת בבלוג, אבל בחיי אימי שפשוט לא יוצא לי לכתוב על זה. חוק ההתיישנות חל על טיול השיחרור לאפריקה או על טיול אופניים בנורבגיה, אבל עם קצת רצון וקצת יכולת אני אכתוב איזו סידרת פוסטים על ארצות הברית דווקא. מוודסטוק בצפון-מזרח ועד אסלון בקצה מערב. האיים הטרופיים של הוואי והקור המקפיא של אלסקה. הרבה על טבע וקצת על העיר.
7. ואיך אפשר בלי דעה על שביתת המרצים?
8. ואולי גם איזו סקירה מתגלגלת על חברות ישראליות שעוסקות שמעבדות שפה – clear forest, linguistic agents, xlibris, Babylon, white smoke, answers.com ואחרות.
9. לא, בלשנות חישובית זה לא בינה מלאכותית. אולי למידת מכונה. אז מה ההבדל בעצם.
10. והאם ולמה חוקרים באקדמיה ממעטים להשתמש בדטא-בייסים.
11. אופטימיזצית קוד, יעילות והרגלי העבודה המגונים של תלמידי המחקר.
12. למה שנאתי את אווניו Q (אבל זו כבר חריגה שניה מנושאי הבלוג).
13. ואת אולמרט (טוב, מפוליטיקה אני באמת אשתדל להימנע כאן).
14. אומרים פורנוגרפיה היא עניין של גאוגרפיה. מצד שני, טוענים שהפורנוגרפיה נמצאת בחזית הטכנולוגיה ומובילה את הפיתוחים החדשים. הקשר בין ספאם לפורנוגרפיה הוא די ברור אבל אולי יש גם קשר שני – אולי הספאם יביא את פריצת הדרך של הבלשנות החישובית.
15. ועוד על כנסים, מאמרים ואיך לעקוף את מגבלות הביקורת האנונימית (פוסט ממורמר)
16. ומה בעצם אומרת האופנה האקדמית (לבוש, כן – אני מדבר על אופנה ממש).
17. קוגנטים – אותם מילים קשורות (לכאורה)
18. איך הערוץ הרועש [noisy channel] יפתור את בעיית המחלוקות ההלכתיות. טוב, לא באמת.
ועוד ועוד…