מדע בזיוני

מעניין. אולי זה אפילו נכון.

הבלוג של אורן צור-

אורן הוא:
-עוד קורבן של הסטטיסטיקה
-נכשל במבחן טיורינג

בשקט בשקט חלף-עבר-חמק לו אחד מציוני הדרך המחוייכים של ההיסטוריה המקוונת. בשבוע שעבר מלאו עשרים וחמש שנים לאבי האמוטיקונים – הסמיילי הממוחשב – צירוף של שלושת התווים: סוגר, מקף ונקודותיים – היינו :-).

נדמה לי שיובל הכסף של הסמיילי עבר ללא שום איזכור עברי (בלוגים ותקשורת דיגיטלית) ובדיוק בשביל זה אני כאן – לתקן עוול היסטורי בחיוך וקריצה. אני לא משוכנע שזו תהיה הגזמה לטעון שהסמיילי שני בחשיבותו (ובתדירות השימוש בו) רק לשלוש הנקודות רבות ההבעה…

הסמיילי הראשוןהולדת הסמיילי כמו ששוחזר מטייפ הגיבוי של הארכיב של קרנגי-מלון.

לסמיילי כמו-גם למגוון אמוטיקונים פרמיטיביים נחשפתי לפני קצת פחות מחמש עשרה שנה – עם החיבור הביתי לאינטרנט (נדמה לי לשרת פלוטו של האוניברסיטה העברית) ובפרץ אובססיביות קניתי ספר שיסביר לי הכל על מוזילה, על IRC ועל FTP. הספר שחשף את העולם החדש הקדיש גם פרק להתנהגות צ'טים נורמטיבית וכטיפ צירף גם רשימת אמוטיקונים וקיצורים כמו lol או brb.

הסמיילי "הומצא" (יותר מדוייק יהיה לומר 'הוצע') ב-19 בספטמבר, שנת 82' על ידי פרופסור סקוט פולמן (Scott Fahlman) מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת קרנגי מלון.
"בראשית שנות השמונים," הוא מספר, "היינו מתכתבים במחלקה על לוחות מקוונים – הגרסה המוקדמת של הניוזגרופס והפורומים. חלק מההודעות היו חשובות וחלק אחר עסק בזוטות. מלחמות רשת היו מתלקחות בעקבות הערות כאלו ואחרות שפורסמו". קצר בתקשורת הוא דבר צפוי כמקובל במקרים של תקשורת אנושית – ולא פעם, הערב סרקסטית הומוריסטית לא הובנה נכון על ידי חלק מהקוראים שנעלבו וההגיבו בעוצמה. מישהו הציע, בבדיחות הדעת, לסמן כל פוסט לא רציני בסימון מוסכם בשביל שחסרי ההומור יבינו את הבדיחה ופולמן תרם את חלקו והציע את הסמיילי כאינדיקטור מתאים. בצורה אופיינית לפרופסור למדעי המחשב הוא גם לקח בחשבון שיקולים של אופטימיזציה וכתב בפורום:

בהתחשב באופי הפוסטים בפורום, למעשה זה יותר חסכוני לסמן דווקא את הפוסטים הרציניים. את אלו אפשר לסמן באופן הבא :-(.

השימוש בסמיילים התפשט בניוזגרופס של קרנגי מלון ובשאר הקמפוסים, אמוטיקונים חדשים נוצרו – כולם מבוססי ASCII. אפשר לציין ציון דרך נוסף בסוף שנות התשעים, כשענקיות תוכנה כמו מייקרוסופט פרשו את סימוני הסמיילי ובאופן אוטומטי הפכו אותם לאלמנט גרפי: :-( והחדירו אותם של לב ליבו של המינסטרים. בתחילת שנות התשעים – עידן הג'אווה-ג'אווה-פרוקסי-פרוקסי הפכו האמוטיקונים לגרפיקה קופצנית ורב מימדית. באנרים אגרסיביים שנציעים להוריד אמוטיקונים חינם צצו בכל אתר ואתר – אינדיקטור מצויין לכך שהגעת לאתר ספאם.

moreSmilies

את חדירת תרבות האינטרנט לכל פינה וחור אפשר לבחון דרך השתלשלות האמוטיקונים גבוהי המצח וקיצורי הליט (leet או eleet) הגיקיים. ממגדל השן של האייווי-ליג הם הפכו לפקאצית נפוצה. כרמל ויסמן מנתחת את התהליך הסוציולוגי הזה וגם נותנת לו כבוד. "הן בעצם יצרניות תוכן" היא אומרת ברשימה הפאקצותתתת שולטותתתתת. קשה לי לומר שאני מסכים עם זה. בעיניי זו עדיין רדידות, שלא לומר טמטום, אבל היי – אני הרי שמרן גבה מצח.

את פיתוח האמוטיקונים האולטימטיבי אפשר לזקוף לחברת zlango הישראלית שפיתחה שפה שלמה המורכבת כולה רק מאמוטיקונים. אפשר לראות בזה את שקיעת העושר הלשוני אבל בזילנגו מעדיפים לראות את האפשרויות שנפתחות – יצירת שפה (דלה אך) משותפת ומובנת לאנשים מכל התרבויות. [מתוכנן פוסט שלם בנושא הזילנגו. הוא מתוכנן כבר שנה. אולי יומחד זה יקרה]. בינתיים תשפטו בעצמכם, הנה, למשל, סיפור אדם וחוה (וכמובן הנחש):

adamevezlango.JPG

סמיילי – לְיט – פקאצית, לצורת ההבעה הזו מגיע פוסט קצת יותר רציני. אפשר אולי לחבר אותו לתיאוריה של אופטימליות ובאנגלית optimality theory, לבלשנות למדעי המחשב – שני הנושאים העיקריים של הבלוג הזה, אבל זה יצריך קצת יותר השקעה ומחקר. בהזדמנות. בינתיים נחגוג את יובל הכסף לסמיילי – סמל שימושי רב הבעה ורב עוצמה ;->

מומלץ, אגב, לקרוא את סיפור הסמיילי כמו שמספר אותו פרופסור פולמן עצמו.

8 תגובות עבור “הסמיילי הראשון :-)”

 1. אני ראשון? _(-:
  ברכות וכ'. כמי שעשה את הדרך ההפוכה מאתר עצמאי (אמנם לא בלוג, כי עוד לא המציאו את המילה) לרשימות, אני עומד משתאה. כל הכבוד. העיקר שיש RSS, אני אמשיך לבקר. בהצלחה.

  אבנר שץ

 2. תודה אבנר.

  הדרך שלך, אגב, מתפוגגת והולכת. אני חושב שכבר נמאס לך לשמוע בקשות לכתוב יותר אבל הנה עוד בקשה כזאת. זרוק איזה סיפור עסיסי על ימאים, על ספרים או על פראג. משהו. אפילו עוד "חמישה דברים שלו ידעתם עלי" זה טוב. אפילו מצויין.

  אורן

 3. נהנתי;)

  אני

 4. היי
  הסיימלי מאוד מעניין
  בתודה אבי

  פרופסור אבי

 5. Keep up the good work , I read few blog posts on this website and I think that your web blog is very interesting and contains sets of superb information.

  Jazmin Clute

 6. This actually answered my trouble, thanks!

  Curt Moyer

 7. Needed to create you the little remark in order to thank you very much yet again on your beautiful techniques you have featured at this time. It has been quite incredibly open-handed with you to give extensively exactly what a few individuals could possibly have advertised for an electronic book to get some money on their own, primarily considering that you could have done it in the event you desired. Those ideas also acted to become a good way to recognize that some people have similar keenness really like my very own to grasp very much more when it comes to this problem. I know there are thousands of more fun times up front for many who looked over your site.

  Taiwan Gym

 8. סמיילי מדליקים

  dani

להוספת תגובה