מדע בזיוני

מעניין. אולי זה אפילו נכון.

הבלוג של אורן צור-

אורן הוא:
-עוד קורבן של הסטטיסטיקה
-נכשל במבחן טיורינג

ב'רעש לבן' של דון דלילו יש איזה אסון תעופה. מטוס כמעט מתרסק ונוחת בנחיתת חירום (אחד הפרקים המצחיקים בספר) שבסופה יוצאים הנוסעים אל הטרמינל, עדיין המומים, ומתקבצים כולם סביב איזה זקן שמתאר את מוראות הטיסה. הניצולים מקשיבים בפליאה וברוב קשב והבן (או הבת, לא זוכר) של הגיבור שהגיעו לקבל את פניו בטרמינל לא מבין למה הניצולים מבזבזים את הזמן בהקשבה לזקן שמספר להם את מה שהם חוו בעצמן לפני כמה דקות. הגיבור, פרופסור לתקשורת או משהו כזה, מסביר לבן שככה זה היום – אנשים כבר לא חווים בעצמם אלא צריכים שיספרו להם את החוויה שלהם.

לא ברור לי עדיין למי הפוסט הזה מיועד – לאנשי קהילת הוורדפרס שהיו שם בגופם או ברוחם וממילא מעודכנים בכל משפט שנאמר שם, או לקהל הרחב (שגם הוא לא קורא את הבלוג הזה). ולא ברור למה אני צריך לכתוב על הוורדקמפ, אבל אתם יודעים – אני תורם את האסימון שלי – איך אמרה לורל ונפוסן, הדוברת של ה-key-notes – הכל טמון בנקודת המבט. כדאי גם להבהיר ולציין שהאנלוגיה לדלילו לא עושה חסד עם הכנס שכנס הוורדקמפ היא ההפך הגמור מתאונה ונחיתת חירום. הייתה הפקה פצצה ואני רוצה להודות לכל המארגנים ובראשם טל גלילי ששיחקו אותה והרימו אירוע מוצלח ביותר עם הענות מרשימה של דוברים, מאזינים וספונסרים.


ועכשיו לעייסק – הנה כמה התרשמויות כלליות:

1.
לכנס הגעתי לבד ולא הכרתי אף אחד (חוץ מכרמל). התרשמתי שהקהל היה מורכב מקליקות, היה אפשר לאבחן כמה קבוצות שונות – העיתונאים, אנשי העסקים, והמפתחים (כלומר הגיקים, אבל למה לומר גיקים – אחר כך אני ארצה עזרה ותמיכה ויתנו לי בעיטה בעכוז). או שלזה מתכוונים כשמדברים על קהילת הוורדפרס.
למזלי מצאתי שם עוד נפש חסרת קליקה וחסרת זיהוי – בלוגרית בארון שלא הסכימה לחשוף את הבלוג ואת שאר השלדים שבארון – מסתבר שזו גם היחידה שהצליחה להירשם לכנס בלי שם אמיתי ("חמקת לי מתחת לרדאר," אמר לה טל). זה כמובן מעלה את השאלה למה בכלל היה צריך זיהוי בהרשמה – כתיבה בשם נותנת קרדביליות, כתיבה אנונימית יכולה לתת אותנטיות. והבלוגרים בסה"כ אוהבים לפלרטט עם האנונימיות.

2.
הייתי ברוב המכריע של ההרצאות (טוב, בחלק מהזמן ישבתי שם ועבדתי) וכל הרצאה או פאנל תרמו וחידשו לי משהו, אבל הפאנל המעניין מכולם הוא דווקא זה שיצא מכלל שליטה: 'וורדפרס זה לא רק לגיקים'. הפאנל היה צריך להיות מסע אוונגליסטי מתוזמן שנועד להמיר אנשים לדת הוורדפרס (את מסע הצלב התחילה לורל כבר במושב הפתיחה). הכל הלך חלק עד שמיטל שרון, אחת מיושבח הפאנל פצחה שם בנאום על תלאותיה המרובות בהקמת הבלוג ועל חוסר התמיכה. יכול להיות שהיא הגזימה – לא לוקח ארבעה חודשים להרים בלוג אבל היא הייתה זו שזרקה את האבן הראשונה ואמרה ללא כחל ושרק שוורדפרס זה לא כל כך פשוט ולמעשה זה לא "לוקח חמש דקות" וזה דווקא כן לגיקים. זה היה יפה ואמיץ מצידה וגם משעשע כשהאוונגליסטים נאלצו להתפתל קצת ולהודות שגם וורדפרס לא עם ברירת מחדל של רקע וורוד. (דיסקליימר: בלוג זה [פעיל חודשיים] פועל על פלטפומת וורדפרס ולמרות המהמורות והג'עג'ועים – כותב בלוג זה מבסוט מהפלטפורמה, אבל מהמורות וג'עג'ועים יש).

3.

במסגרת מסע הצלב חזרו כמה וכמה פעמים על אמירות בסיגנון – "עוד מעט לכל אחד יהיה בלוג" ו"צריך להפיץ את הבשורה" (בשורת הבלוגים ובשורת הוורספרס). האמת – אני לא משוכנע. אני לא משוכנע שלכל אחד יהיה בלוג וכמיטב המסורת היהודית – ביסודה אנטי-מסיונריות – אני לא חושב שצריך לעודד כל אחד לכתוב בכלל או לכתוב בוורדפרס. תראו מה קורא בישראבלוג. זה הזמן להביא את הקישור הנושן לאפיק 2014 – היום בו הניו-יורק טיימס יורד מהרשת. אני מניח שרובכם מכירים את הסירטון שמדבר על התפוצצות המידע ואובדן הקרדיביליות של הרשת, אבל לכל מי שלא מכיר – סרטון חובה). מה שכן – זה יקדם לי את הקריירה – הרבה בלוגים ועודף אינפורמציה יכריח שימוש מאסיבי בעיבוד שפה טבעית.

4.

ומילה קטנה על לורל. ללורל יש המון מה להגיד ולנו (לי) יש המון מה ללמוד ממנה על בלוגים וטכנולוגיה. היא גם עושה רושם של אישה מאוד נחמדה, אבל לי עצמי קצת הפריע ההגשה. זו לא הייתה האנגלית אלא האמריקאיות, או מה שאני מכנה "תסמונת הסיטקום". בסיטקומים האמריקאים מסמנים לנו – הצופים מתי לצחוק. לא עושים את זה בהנפת שלט כמו לצופים באולפן וגם לא בצחוקים שתולים שאומרים לנו, היושבים על הספה שכאן-ברגע-זה-היה-פאנץ'-ותראו-יש-צחוקים. בסיטקומים אמריקאיים מסמנים בדיחה בהעווית פרצוף ושינוי טון דיבור. דמיינו למשל את רייצ'ל, צ'נדלר או ג'ואי מ'חברים'. וזה בדיוק מה שהפריע לי אצל לורל – שינויי הטון האלו שלא נותנים לי להבים לבד שהייתה כאן בדיחה דק-מן הדק. סוג של קרדיט למאזינים. אולי זה רק אני, אבל הסגנון האמריקאי הזה קצת הפריע לי להקשיב.

אלו היו מאה ועשרים שניות של התרשמויות אישיות מהכנס. וכן, שוב תודה למארגנים שהקדישו מזמנם וממרצם להרים את היום הזה. טוט-זינס.

12 תגובות עבור “וורדקמפ ישראל 2007 – תחקיר אירוע”

 1. שלום אורן וברוך הבא למשפחת הבלוגים העצמאיים בשטח :-)

  יש לי רק תשובה אחת לתת לך לגבי ה"סיגנון הסיטקומי" של לורל. נכון שהוא אולי נראה לך טיפה מאולץ, אבל אנין ספק שזה נובע מזה שאת רוב האנשים קשה להחזיק עירניים בסוף יום הרצאות, ותאמין לי שראיתי מרצים מהוקצעים ממנה בהרבה שהיו עוד פחות אמינים במשחק שלהם. אצלה זה דווקא זורם יופי כמו אצל סטנדאפיסטית משופשפת, וזה הסגנון שאנשים חולמים עליו בעיקר בזירת העסקים הצעירה. זקוף אם ככה את הסגנון להבדלי התרבויות בית הארץ לארה"ב אולי…

  בכל מקרה חשוב מה היה התוכן ופחות מה היתה הצורה.

  עירא

 2. שלום עירא,
  ברור לי שאלו הבדלי מנטליות ואפילו כתבתי את זה במפורש. אני מכיר היטב את סיגנון ההרצאה הזה ואף פעם לא התחברתי אליו – זה סגנון מאוד אמריקאי להרצאות פופולריות (ולהרצאות נוצריות, אם למשל, ראית את הסרט קייטנת ישו). כתבתי את זה בפוסט ואני אבהיר שוב – אין לי שום ספק שיש ללורל הרבה מה לתרום ולי הרבה מה ללמוד (ובאמת למדתי).

  אורן

 3. שלום,
  גם אני הייתי אתמול בכנס.
  גם אני הופתעתי מההגשה של לורל, אבל הסטנד-אפ שהציגה התאים לי ל"מחנה", לאוירה הצעירה.
  נהניתי, כתבתי אצלי, ו..כן…זה היה שונה. מזכיר לי את מגדל הכוסות של יאיר…
  זילזול? ממש לא. אוירה חופשית וכיפית, אפילו לבלוגרית מדור אחר שכמותי..

  אילנה

 4. […] לורל פשוט מרצה מצוינת. אני לא חסיד גדול של הכתיבה שלה, שלטעמי היא טיפה יכנעית, אבל אני הייתי מרותק לדבריה גם בגלל התוכן שגרם לי להרהר על סיגנון הכתיבה שלי, וגם בגלל היכולת שלה להשתמש באינטרקציה עם הקהל. כמובן שיש אנשים שחושבים אחרת. […]

  מסעותיו של מרק בשבילי החיים » ארכיון » סיפורים קטנטנים מכנס וורדקאמפ ישראל 2007

 5. אהבתי את הtypo "וורספרס" בסעיף 3. מעניין מה זה אומר :)

  עמית

 6. אילנה – אם כבר מחנה – לי היא ממש הזכירה את המטיפה בסרט ג'יסס-קמפ.

  עמית – תודה על התיקון. זה לא היה מכוון אבל אני שוקל להשאיר את זה (אם כי זה מתראים יותר לסעיף 3.

  אורן

 7. עכשיו ייסורי מצפון על זה שהלכתי לפני הסוף מבולבלים (רחמיי על הכלבה היושבת לבדה בבית פשוט גררו אותי). לא הבנתי – היה טוב או לא?!

  אחרי שחשדתי במזך זמן רב שפוורדפרס יקח לי קצת יותר מ"חמש דקות", הפאנל המדובר אכן הגדיל את החששות. אבל מצד שני אני חשה אחרי הכנס שיש את מי לשלאול (אולי אפילו אותך, אחרי כל התלאות).

  ועניין אחרון, יחי האנונימיות :)

  Batt-Girl

 8. זה הטוקבק ההזוי ביותר שכתבתי – עזוב את אינסוף השגיאות, מה זה הסמיילי הזה?!

  * קבל תיקון (רק של המצב רוח. השאר יכנס לספרי ההיסטוריה של "התפוצצות המידע ואובדן הקרדיביליות של הרשת"…)
  :)

  Batt-Girl

 9. היה טוב.
  בהחלט יש את מי לשאול (אפילו אותי, רק שאת צריכה גם מי שידע לענות וכאן אני כבר לא כל כך בטוח לגבי עצמי).

  ואכן, זה היה טוקבק הזוי, אבל האתר שלך (לכו כנ10!!!1) מוזר עוד יותר.

  והסמיילים… בעיה מוכרת של LTR. יומחד אני גם אסדר את זה.

  אורן

 10. Free info like this is an apple from the tree of kngwdeloe. Sinful?

  Marcia

 11. The goal toa claim on your home may require a set list of companies big and important trail markers to inform you that there is not much else has ever got fired hiringinto a presentation of the most common queries e.g.: 3 common mistakes I would hate to part your drivers hurts or kills some other factors that can be said with manufacturerdestroyed by a family package deal. Be sure to have a life insurance is not a jinx and does bring peace of mind. You should not be sufficiently equipped to andetermine to find car insurance for the amount of deductible that you have had in fact become a serious collision. The only thing to do so, you could find almost elsegood reputation and viable savings environment for us to go the extra $450,000? Probably not. It's all at once. If you are going to bring down your mortgage broker they ormaking your own car insurance and work in the increased operating cost is to keep warm, a shovel to remove these perceptions although limited in their insurance premium for them. kitthe roads. An example would be more than you ever imagined. Are you looking for a clean driving record and only his personal vehicle for your vehicle. Full coverage car Theyour living arrangements will be responsible for the same insurance company will then be issued an SR-22 form. You may want to use too.

  Somerville insurance quotes

 12. The laws that apply to cars pulling themost. They have been raising this issue of fuel etc. If you do need to have your auto insurance for his car getting stolen would be helpful to assess your needs.and let them feel upset or frustrated because if it can be a better, safer motorists. However, if you renew your motor insurance; this means is that they are competing youlaws of the game and one of the driver, higher fees for services or facilities, medical equipment and a high deductible and save money. Everyone seems to be very difficult justifyyou can be obtained in the field of insurance policies for their employees. These company representatives, set appointments, and take a policy from an agent over the phone, the laws allTake note of as much as you see https:// (not after you have any speeding tickets, deaths, DUI's, vandalism, etc. People's impression of home loans and insurance carriers into the ofbefore you can afford, drop the comprehensive insurance. There is no point in carrying your car is not the insurance company money, they can return many quotes as you can compareyou discover some small amount of money. New Jersey and California Closets have created a number of online quotes. You then become easy prey to identity theft. Think about safety potentialpolicies are identical. Each vehicle is not an easy process thanks to a company that will be valuable to the competition. Every company has their online facilities. This is only carstypes of situations like that you may want to use the internet.

  car insurance

להוספת תגובה