מדע בזיוני

מעניין. אולי זה אפילו נכון.

הבלוג של אורן צור-

אורן הוא:
-עוד קורבן של הסטטיסטיקה
-נכשל במבחן טיורינג

כמה קצרים על דב חנין, תל אביב, דתיים והבועה (של הבלוגרים).

Brian: I am NOT the Messiah!
A follower: I say you are Lord, and I should know. I've followed a few.

א.
אם אצביע, כנראה אצביע לדב חנין. הוא נדמה כבן אדם חיובי. נחמד. חכם. הצעות החוק שיזם בכנסת יפות ומוסריות בעיניי. אני גם מתנייע בעיקר ברגל ובאופניים כך שזה קרוב לליבי העניין הפופולרי הזה של שבילי האופניים. בעיקר אני רוצה להחזיר את תל אביב לתושבים. מה שגם יחזיר את התושבים לתל אביב. "מעיר לכל עשיריה לעיר לכל תושביה" כמאמר החנינים.

אז הלכתי לקרוא את עקרונות עיר לכולנו: עוד שבילי אופניים, פחות חניונים, יותר תחבורה ציבורית מסובסדת ויעילה, לא עוד הפיכת חופים ושטחי ציבור למגרשי מגדלים, שיפור תשתיות הקהילה, שיפוץ רחובות ומדרכות, יותר פעיליות לילדים ומבוגרים, סוג של רגולציה של שכר הדירה או לפחות הקצאת דירות לשכירות במחיר סביר. דיוק מוגן. פארקים וגנים, טיפת חלב. אוויר נקי. (ואני הייתי מוסיף את החזרת המזרקה השדודה של גוטמן לכיכר ביאליק). אכן ראוי ביותר.

אבל בלי העלאת הארנונה, בניית מגדלים, מיסים מעסקים וכו' – מאיפה יבוא הכסף לכל התוכניות הנפלאות האלו?
אולי מקנסות למעשנים בפאבים, אבל בשביל שאצביע לחנין, הייתי שמח לשמוע תוכנית ריאלית וקצת יותר מפורטת.

ב.
הבועה התגייסה. אמנם אם דוב חנין אכן יבחר לא נוכל לטעון שהבועה הבלוגרית סופסוף השפיעה על סדר היום הלא ווירטואלי, אבל מאידך, כשדב חנין לא יבחר – שוב ניווכח שבמדינת ישראל אין לחמישים ושלושה וחצי בלוגרים שמלנקקים אחד לשני שום השפעה על העולם המהביל שבחוץ.
תוספת מאוחרת: אחרי שאמרתי שבועת הבלוגים היא לגמרי חנינית, ראיתי שעידוק מספר על הבלוג של חולדאי המלא בלורם איפסום.

ג.
סתם ככה, במאמר מוסגר, חלק לא מבוטל מהבלוגרים המגוייסים הם אלו שמשחו את עמיר פרץ למשיח. משוח מלחמה. מזכיר לי את ההוא מבראיין כוכב עליון – אחד שמבין, כי הוא כבר חסיד שוטה עם דפלומה. מצד שלישי, הנה גם אני בקלחת המבעבעת והנה גם אני, בקטנה ובהסתייגות, שוקל את חנין.

ד.
אורות בוהקים, עיר גדולה.

העיר מורכבת מאוכלוסיות דתיות ותרבותיות שונות… יש להקים ולחזק מרכזים קהילתיים ומוסדות שכונתיים של חינוך, תרבות, דת וספורט;" (מתוך מסמך העקרונות).

בתל אביב מאות רבות של בתי כנסת (היו כ-900) – עדות למספר הרב של הדתיים שהתגורר פעם בעיר ונדחף החוצה. בתי הכנסת רובם נטושים או פועלים בקושי (כ-500) – מזכיר את בתי הכנסת החרבים של אירופה שם מניין ורבע של זקנים חסרי שיניים שומרים על הגחלת העמומה (והנה כתבה מ'הארץ' שתרם המהגג). מעניין יהיה לבחון את התפוררות השכונה והקהילה ואת התעצמות המטרופולין הקפיטליסטי כפונקציה של הברחת (טוב, בריחת) הדתיים שגדשו פעם את העיר. אולי תל אביב צריכה את הדתיים שלה בחזרה.

ה.
תמיד דופקים את ההומואים. אני לא זוכר איפה קראתי שההומואים טוענים שהם הנפגעים העיקריים מעליית המחירים בתל אביב. בשבילם תל אביב הייתה עיר מקלט ועכשיו הם גורשו מגן העדן (או מגן העצמאות). לא רק הומואים, כמובן, אלא כל הלהב"ט. זה אמנם נשמע כמו אויויוי אבל לאור הסעיף הקודם, מה יגידו הלהב"ט הדתיים?

ו.
אז למה מדברים רק על שבילי אופניים ופאבים שנסגרו או עברו לנמל. הגיע הזמן לדבר גם על דת. "עיר לכל תושביה", לא? מה עם עוד מקווה או שניים לרווחת התושבים או אולי שיפוץ של כמה בתי כנסת היסטוריים? ולמה רק לסתם צעירים נידחים, מה עם הקצאת דירות לדתיים ( או אולי להב"ט- דתיים, כך נתפוס שתי פייגלעך במכה). עוד כמה מקוואות ובתי כנסת וגם "כל תושביה" הדתיים יצביעו לחנין, אחרי הכל אלו אנחנו שקוראים את הפסוק "וישן מפני חדש תוציאו".

ז.
ושוב מאמר מוסגר: באין קטגוריה אחרת, הפוסט הזה הוצב בקטגוריית הצרכנות. כן, במחשבה שניה זו בהחלט צרכנות…

13 תגובות עבור “יהיה דב”

 1. מה זה להב"ט לעזאזל???

  מהגג

 2. אני באמת חושב שהבלוגספירה היא בועה בהשפעה שלה. יש משהו מפליא, על גבול הביזארי בעייניי בהתגייסות לבחירה בדב חנין (מבלי לדעת הרבה על האיש). מזכיר לי את המשיחיות שעוברת עכשיו על ארה"ב עם אובאמה, רק בקטן. אני חושב שאנשים ברשת שוכחים כמה מעטים יחסית קוראים בלוגים, משתתפים בפורומים וכו'. לרוב רואים את אותם השמות שוב ושוב בהקשרים שונים ויש עולם שלם בחוץ שלא יודע על מה הבלאגן.

  גיל

 3. ואני בכלל חשבתי שאתה ירושלמי…

  ובכל זאת – לגבי סעיף א. גם אני הייתי שמח לשמוע תוכניות מפורטות יותר אבל צריך לזכור:
  1) כנראה שיש כסף, הוא רק מנותב לא נכון (שלא לומר באופן לא תקין או אפילו, חס ושלום, מושחת). זו נראית לי הנחת עבודה סבירה למערכת הפוליטית והציבורית בארץ. יש משאבים. צריך לנהל אותם נכון, לחסוך במקומות שאפשר, ובעיקר לא לבזבז אותם על שטויות. בשביל כל זה צריכים סדר עדיפויות ברור וערכי ויכולת ניהול מעולה. לפחות את הדבר הראשון, עושה רושם שיש לחברי המפלגה החדשה. גם זה משהו.

  2)תוכניות מפורטות אפשר בד"כ אפשר לעשות כשכבר נמצאים בתפקיד ומודעים לכל הגורמים המשפיעים, והאילוצים. במובן מסויים, זה יהיה לא אחראי לתת תוכניות מפורטות מבלי להכיר מקרוב את כל האילוצים שיש בשטח. אידאולוגיה זה נחמד, אבל זה לא מספיק כדי לתכנן תוכניות אופרטיביות. כל תוכנית ממשית שתראה מהמפלגה הזו תהיה פאתטית בצורה כזו או אחרת. אני חושב שזה חכם להימנע בשלב הזה מתוכניות מפורטות. זה לא אומר שאותם חברה לא יהיו מסוגלים לתכנן ולבצע תוכניות כאלה אם הם ייבחרו. בהקשר הזה הייתי שמח לשמוע מהם יותר על יכולת ביצועית וניהולית כללית, ולא רק על אידאולוגיה.

  אבל מה אני כותב כאן. בועה. כל הבלוגיאדה הזו זו בועה. לא?
  ממילא אף אחד לא מקשיב.
  (לא, אני לא באמת חושב ככה…)

  עמית

 4. להב"ט – לסביות, הומואים, בי וטרנסג'נדרים. זוג של אובר-מודעות מגדרית. זה אגב, מזכיר לי את הפוסט המשעשע של דובי על ה-LGBTTIQQ2S Women and Trans

  גיל – בדיוק.

  עמית -
  (פעם ירושלמי, כבר כמה שנים תל אביבי. הדוקטורט עדיין בירושלים).
  יכול להיות שאתה צודק שתוכניות מפורטות יהיו מגוכחות ולא ראליות אבל הייתי שמח לשמוע על מתווה, כלומר סקירה של מקורות ההכנסה הסבירים ושיטת החלוקה שתאפשר לפחות חלק מהמצע. הבטחות לעתיד טוב יותר (ירוק, שוויוני וסקס חופשי) גם אני יכול לחלק לפי קילו אבל פראייר יהיה מי שיבחר בי.
  אני גם חושש שכשחנין ושותפיו יגיעו לשלטון הם פתאום יגלו שדברים שרואים מכאן לא רואים מהבלוגים והחסידים יעמדו בפני שוקת שבורה (תיכף אני אתן כאן עוד קלישאה).

  אורן

 5. התגובה משעשעת לא פחות מהפוסט (שהוא אמנם רציני אבל גם עם יציאות משעשעות).

  ואני חשבתי שאתה בכלל בחו"ל. כעת אני מבין שזו היתה רק חופשה.

  יחזקאל

 6. […] אחרונות פוסט דוב, הכל דוב על בלוגרים למען דב חניןיהיה דב על בלוגרים למען דב חניןhugo על אוהדי הפועל דב תל-אביבhugo […]

  בלוגרים למען דב חנין | איך הופכים דב חנין לראש עיר

 7. היי, מעניין כתמיד. אם הייתי בארץ לא בטוח שהייתי מצביעה לדב חנין. חולדאי שינה את תל אביב די לטובה, אבל כנראה אנשים לא זוכרים כמה עלוב היה בתקופת רוני מילוא שלא הסכים לשנות את השדרות וליפות את העיר אפילו בקצת מחחש למה יגידו השכנים ותושבי העיר על הרעש והבנייה. תל אביב היום היא מרכז תוסס וחזק וזה בוודאי בזכות חולדאי ששלט ביד רמה. אז נכון שיש מקום לשינוי מבורך ודגשים יותר אקולוגים אבל שום דבר מהרקורד של דב חנין לא מראה על יכולת לנהל מטרופולין. סורי. וכתוצאה מכך הוא וודאי יצטרך צוות חזק סביבו להסתמך עליו עד שהוא ייכנס לעניינים. וכאן נכנסים מתווכים שונים בתווך, ואיך התוכניות יוצאו לפועל וכו' וכו' ותהיה אולי תקופה ארוכה יחסית של חוסר ודאות וחוסר פעילות מסוים ויש עוד הרבה גורמים אינטרסנטים בעירייה (בלי בכלל קשר לחולדאי) שינסו להשפיע ולהטות ולנכס תהילה. בקיצור – קלחת אחרת לגמרי ממה שדב היה רגיל אליה בכנסת, כמחוקק.
  מצד שני – אם הוא יצליח בתפקידו כראש המטרופלין הגדול בישראל יהיה מאוד מעניין לראות אותו לאחר מכן בממשלה. כמוציא לפועל. בברכת נחיה ונראה וכל טוב !

  רעות

 8. ועוד שאלה קטנה, למה הלהב"ט האלה סובלים מההתיקרות יותר מהאחרים? האם לנטיה מינית לא סטרייטית יש השפעה שלילית על היכולת להתפרנס? או שבעלי דירות בתל אביב נוטים להשכיר להם פחות דירות?

  וחוץ מזה, אני שמח שהעלית את הנושא של בתי כנסת ננטשים בתל אביב:
  http://news.walla.co.il/?w=//615113
  גם לי הנושא כואב אבל אני חושב שגם כאן, כמו בנושא של ההומואים וכמו ההתארגנות האינטרנטית הזאת למרד שכר דירה, האנשים חיים קצת באשליות.

  יש בישראל שוק חופשי של היצע וביקוש. במתמטית זה נראה כך:

  הרבה אנשים רוצים לגור בתל אביב U אין הרבה דירות => המחירים יעלו.

  אין שום דרך להשפיע על זה בכוונה, לא ע"י התארגנויות אינטרנט ולא סביר ששום ראש עיר יוכל באמת לעשות משהו בנידון

  mehageg

 9. מהגג –
  ראשון ראשון. הלהב"ט לט סובלים יותר אלא מתבכיינים יותר. הלוגיקה היא שבניגוד לאחרים שיכולים לעבור, נניח, לבת ים, הם (ההומואים) לא יכולים כי רק בתל אביב הפתוחה הם מרגישים שייכים. אני כמבן חושב שזו התבכיינות גמורה.
  אני לא חושב שצריך לממן דירות להומואים וגם לא שיפוץ או שימור או אחזקה של מאות בתי כנסת, אבל אני בהחלט חושב שיש מקום לשימור בתי כנסת היסטוריים ואני גם חושב שיש קשר בין ההגירה השלילית של הדתיים להתפרקות השכונה והפיכת תל אביב לעיר נדל"ן.

  אגב, תודה על הלינק – הכנסתי אותו לגוף פוסט.
  ובאופן כללי אני מסכים שזה עניין של ביקוש והצע ואי אפשר לגרופ לשינוי מהותי.

  יחזקאל –
  לא חופשה אלא ביקור ועבודה :)
  מאז שחזרתי אני נאלץ להדוף את הטענות האלו על החודשיים חופש…

  רעות –
  מרבית ראשי הערים לא ניהלו מטרופולין לפני שנבחרו. חולדאי היה מנהל בית ספר תיכון (ולפני זה מפקד בסיס חיל אויר). אני, אגב, זוקף לזכותו את חידוש השדרות ועוד ואני חושב שהמושחתים האמיתיים יושבים במהנדס העיר הרבה שנים לפני שהגיע חולדאי.

  אורן

 10. אני באתי לכנס פעילים של "עיר לכולנו" לפני שדב חנין הכריז על מועמדותו.מ(ומאז לא עשיתי כלום בנושא)
  הכנס היה בבית כנסת שהוא גם מרכז קהילתי ליד צ'לנוב.
  ורב הקהילה נאם שם.
  כך שיש ייצוג לדתייפ
  ככה

  גיא

 11. גיא-
  זה מאוד מעניין וגם משמח אבל משום מה, הנושא הדתי נפקד לחלוטין מהשיח הנוכחי – לפחות מזה של הבועה הבלוגוספרית (אני לא חושב שחנין קיים בעוד מקום…). גם הפוסט הזה, שאני בטוח שנקרא על ידי כמה אנשים, לא הציף את הנושא למודעות, בעיקר כי זה לא באמת מעניין את התומכים שרוצים להחזיר את העיר לעצמם, לאו דווקא לתושבים.
  אבל מעבר לקיטורים שלי – אתה זוכר מה הוא אמר הרב ההוא? זה דווקא מאוד מסקרן.

  אורן

 12. למה אם חנין ייבחר זה לא יעיד על השפעת הבלוגרים, אבל אם הוא לא ייבחר זה יעיד על חוסר השפעתם?

  לדעתי זה בלתי מדיד בשני הכיוונים. אם הם יביאו לחנין עוד כמה אחוזים מהקולות, זאת השפעה לא רעה בכלל, גם אם הוא לא יינצח.

  ולגבי בלוגרים שלא שייכים לבועה, גם זה מעניין http://www.notes.co.il/erantamir/46965.asp

  אידיוסינקרטית

 13. אידיוסינקרטית –
  תודה על ההפניה לערן. הוא כתב יפה מאוד וגם התגובות שם מעניינות.

  לגבי המדידות – קשה מאוד למדוד לשני הכיוונים אבל כשמשהו לא פועל אז אפשר לראות את זה. חוששני שבועת הבלוגים משפיעה רק על עצמה. בכל אופן, כשהשאיפות הן להחליף ראש עיר והתחושה המנשבת היא שזה אפשרי כי תראו-את-ההתגייסות (בבלוגים) וגם כל-החבר'ה-פתאום-תומכים (בבלוגים) אז כשהמציאות תתנפץ בפנים אפשר לומר שהקמפיין כשל.

  אורן

להוספת תגובה